Turnuva Kuralları | İstavder

Bu özellik varsayılan sayfayı yeniler. Varsayılan sayfayı yenilemek için tıklayınız.

Sayfayı yenile

Turnuva Kuralları

İSTAVDER TURNUVA KURALLARI

İstanbul Tavla Spor Kulubü Derneği aşağıdaki kurallarda kısaca İstavder olarak belirtilecektir.

Vidolu Tavla Turnuva Maçlarında Uygulanması gereken aşağıdaki kurallar İstavder kapsamındaki Lig Maçlarında da aynen geçerlidir.

İstavder’in en öncelikli ve değişmez kuralı sportmenliktir. Sportmenlik dışı davranışlarda bulunan, kuralları maç kazanma hırsıyla ve kötü niyetle centilmenlik dışında kullanan oyuncuları İstavder yönetimi ilerleyen turnuvalarda kabul etmez.

Kurallar sadece skor olarak geriye düşünülen ya da kaybedilen maçlarda değil çok şanslı olduğumuz rakibi yendiğimiz maçlarda da geçerlidir!

Tüm oyuncuların hiçbir farklılık göstermeden tüm maçlarda kurallara uygun olarak hareket etmeleri gerekmektedir.

İlk defa turnuvaya katılan, vidolu tavla, saatli maç vs. gibi uygulamalarla daha önce karşılaşmamış olan oyunculara eski oyuncuların töleranslı yaklaşmaları beklenmektedir.

1- Genel Özellikler

1.1- Kuralların Yorumu

Burada yazılı kurallar turnuva sırasında ortaya çıkabilecek tüm durumları düzenlemek amaçlı değildir ve düzenlemez. Kurallar, hakemi ortaya çıkan bir sorunla ilgili, o anki özel duruma ve adiliyet esasına uygun bir çözüm bulma yetkisinden mahrum etmez.

1.2- Kapsam

Aksi belirtilmedikçe genel tavla kuralları geçerlidir.

1.3- Kadro

Turnuva, İstavder yönetim kurulu tarafından belirlenen turnuva direktörleri tarafından yönetilir.

1.4- Katılım

Tüm katılımlar turnuva direktörünün onayıyla gerçekleşir. Turnuvaya kabul edilmeme nedeni belirtilmek zorunda değildir. Turnuva direktörü, birden fazla kategori olması halinde, bir katılımcının alt kategoride mücadele etmesine izin vermeyebilir. Oyuncu Ftbgsytem vasıtasıyla yürütülen turnuvaya, programda belirtilen saatten önce turnuva kayıt formunu doldurarak kaydını yaptırır. Turnuva programında belirtilen saatten sonra kayıt olmak için turnuva mekanına gelen oyuncunun mağduriyeti İstavder yönetimini bağlamaz. Ftbgsystem turnuva yürütüm sistemine kaydı yapılan oyuncu kayıt esnasında mobil telefon numarasını doğru olarak verdi ise mobil telefonuna kayıt mesajı geleceği gibi turnuva mekanındaki ekranlara da ismi yansıyacaktır. Ftbgsystem akıllı telefon uygulaması ve/veya SMS yöntemiyle turnuvaya kayıt olduğuna dair bir bildirim almayan oyuncu mutlaka ekranlardan ismini görmeye çalışmalı burada da göremiyorsa turnuva ilk turu başlamadan önce direktöre bu durumu belirtmelidir. İlk tur kuraları çekildikten sonra yeni kayıt alınamaz. İlk tur kuraları çekildiğinde kaydını tamamlamamış oyuncu turnuva dışı kalır. Direktör gerek gördüğü takdirde Teselli ve Son Şans kademeleri için tekrar kayıt alabilir.

1.5- Yardımcı Araçlar

Maç sırasında skor yazılan kağıt-kalem dışında hiç bir mekanik veya yazılı araç kullanılamaz. Kulaklık takmak rakibin iznine bağlıdır. Mobil telefon ve tavla ile ilgili yazılımlar içeren elektronik cihazlar rakip veya direktörün talebi olduğunda derhal kapatılır ya da rahat ulaşılamayacak şekilde maç yapılan masanın uzak bir bölgesine konulur. Kamera vs. gibi elektronik cihazlarla kaydedilen ve internetten yayınlanan maçlarda oynayan oyuncuların mobil telefonları maç boyunca kapalı olmalıdır. İnternetten canlı olarak yayınlanan maçlarda oynayan oyuncuların telefon konuşması yapması, gelen SMS ve e-maillerine maç esnasında bakması etik değildir. Bu oyuncuların telefonları ve diğer cihazları maç boyunca kapalı kalmalıdır.

1.6- Dil

Turnuvanın resmi dili Türkçedir.

1.7- İzleyiciler

İzleyicilerin maç süresince sessiz olmaları gerekir. İzleyicilerin başından sonuna kadar maçı aynı hareketsizlikle takip etmeleri gerekir. İzleyicilerin oyuncuları rahatsız edecek kadar masaya yaklaşmaları, maç devam ederken hareket halinde olmaları doğru değildir. Maç esnasında oyuncuların yaptığı bir hamle sonunda harekete geçmek, ayağa kalkmak diğer seyirciler ile konuşmak oyuncuya işaret vermek gibi anlaşılabilir. İzleyiciler İllegal hamle, hileli hamle, yanlış hamle vb. olarak ifade edilebilecek kural dışı ve yapılması mümkün olmayan hamle gördüklerinde oyuncuları bilgilendirebilirler. (örnek 1-1 atan bir oyuncunun beş defa bir oynaması gibi) Ancak, izleyici kendisi durumu yanlış değerlendirerek oyuna gereksiz yere müdahale etmiş ise oyunculara vermiş olduğu rahatsızlıktan ötürü maçın devamını seyretmekten men edilebilir. Seyirci illegal hamle olduğuna emin olmadan maça müdahale etmemeli, maçta bir gözlemci/hakem var ise oyuncuları rahatsız etmeden ve maça müdahale etmeden ilk önce gözlemciye bu durumu bildirmelidir. İllegal hamle dışında olan durumlarda maça müdahale eden, oyuncuları rahatsız eden, çeşitli hareketlerle oyuncuları açıktan ya da gizli olarak uyaran, süresi çok azalan ve bunu fark etmeyen oyuncuya bunu belli edecek şekilde uyarıda bulunan seyirciler turnuva mekanının dışına çıkarılır ve İstavder tarafından yapılan tüm turnuvalardan ihraç edilirler. Oyuncular turnuva direktöründen talep ederek, neden göstermeksizin, bir veya daha fazla izleyicinin maçı izlemesini engelleyebilirler.

1.8- Pozisyon ve Maç Kaydetme

Oyuncunun maç sırasında bir pozisyonu veya maçı kağıt-kalemle veya kamerayla kaydetmeleri rakibin iznine bağlıdır. Maçın kaydedilmesi halinde rakip istediği bir anda uygulamaya son verdirebilir. Turnuva direktörünün, dilediği maçları, maçın oynanışını aksatmamak şartıyla kaydetme hakkı vardır. Özellikle final maçı gibi kaydedilmesi ve canlı olarak internetten yayınlanması önceden planlanmış önemli maçları oynayan oyuncular bu konuda direktöre itiraz edemez.

1.9- Hak Devretme

Turnuvaya kayıt olan bir oyuncunun, kura çekiminin başlangıcına kadar turnuvaya katılma hakkını başka bir oyuncuya devri turnuva direktörünün iznine bağlıdır.

2- Maç Kuralları

2.1- Mekân & Maç Başlangıç Saati

Tüm maçlar önceden belirlenmiş turnuva mekânında oynanır. Maçın başlama zamanında turnuva direktörü izni olmaksızın turnuva mekânında olmayan oyuncu 5 dakika sonunda gelmediği takdirde süre cezası uygulanmaya başlanır. Turnuva direktörü talimat verdiği anda rakibi gelmeyen tüm oyuncular maç saatine basarak rakibinin süresini başlatır. Turnuva direktörü, turnuva programı, SMS, anons vb. yöntemlerle oyunculara önceden bildirilen başlama saatini beş dakika geçince saatlere basın anonsunu yapacaktır. Beş dakikalık süre sonunda hazır olan oyuncular turnuva direktörünün talimatıyla rakibinin süresini işletmeye başlarlar. Kura sonucu karşılaşmış iki oyuncu da turun başlama saatinde hazır değil ise turnuva direktörü her iki oyuncunun da süresini ayrı ayrı başlatacaktır. Geç gelen oyuncu masasına gelip saati bekleme pozisyonuna alana kadar süre işlemeye devam eder. Belirtilen saatte hazır olmayan ve süresi başlatılmış oyuncu masada hazır hale geldiğinde ne kadar süre kalmış ise maçı o süre içinde tamamlamak zorundadır. Oyuncu masasında hazır olana kadar süresi sıfırlanmış ise maçı kaybetmiş sayılır. Bir oyuncu, süresi biten rakibine ek süre verme, süreyi başa alma yeniden başlatma vs. gibi inisiyatife sahip değildir. Süresi biten ve maçı kaybeden oyuncuya tolerans tanıyarak ek süre vermek vb. davranışlarda bulunmak centilmenlik olmadığı gibi turnuva kurallarına uygun hareket etmemeye girer. Bu tarz davranışlarda bulunan oyuncu direktör tarafından hükmen mağlubiyet ve/veya turnuvadan ihraç edilme gibi cezalar ile karşılaşabilir.

2.2- Mola

İstavder turnuvalarında mola kullanımı yasaktır! Tuvalet ihtiyacı gibi acil bir durum olmadığı sürece kesinlikle mola kullanımı yapılmaz. Acil durum molası kullanmak isteyen oyuncu direktörden onay alarak molaya çıkabilir. Direktör 5 dakika içinde dönmeyen oyuncunun saatini aktif hale getirerek süre cezası uygulaması yapar. Maç süresi içinde moladan dönmeyen oyuncu süresi biterse maçı kaybeder.

3- Ön Hazırlıklar

3.1- Teçhizat Kontrolü ve İlk Turun Başlangıcı

İstavder turnuvalarında hassas zar (precision dice) + dudaklı zar bardağı, skorbord, maç saati ve resmi turnuva tavlası kullanılması zorunludur. Kendi hassas zarı olmayan oyuncular organizasyon tarafından sağlanan zarları satın almalıdır. Depozitolu zar temini kesinlikle yapılmayacaktır. Tüm maçlar bir çift zar ile turnuva saati eşliğinde oynanır. Turnuva saatinin tüm maçlarda kullanılması zorunludur. Turnuva saatini devre dışı bırakan, aktif etmeyen oyuncular direktör tarafından bir kere uyarılır, davranışın tekrarında ise bu oyuncular turnuvadan men edilebilirler. Oyunculardan birinin kişisel tavlası var ise diğer oyuncunun da kabul etmesi halinde kişisel tavla kullanılabilir. Kişisel tavla şekil, görüntü ve gürültü gibi ortamı bozan bir haldeyse iki oyuncu kabul etse dahi İstavder’in tercih ettiği resmi turnuva tavlalarının kullanılması zorunlu olacaktır.

İlk turun başlangıcı:

İlk tur kuraları çekildikten sonra turnuva mekanındaki ekranlarda ve akıllı telefon uygulaması ve/veya sms vasıtasıyla oyunculara hangi masada oynayacakları ve rakiplerinin ismi bildirilir. Masa numarasını öğrenen oyuncu vakit kaybetmeden süratle masasına gider ve rakibini bekler. Eşleşmede ismi önce yazılı olan oyuncunun masaya giderken turnuva yürütüm masasından turnuva saati alması gerekmektedir. Doğru masa numarasına giden oyuncunun rakibinin doğru kişi olduğuna emin olmasından sonra direktörün toplu başlama talimatını beklemesi ve masadan ayrılmaması gerekir.

Rakibin maçın başlama saatinde masaya gelmemesi:

Maçın başlama saatinde diğer maçlar başlamış olmasına rağmen rakibi gelmemiş olan oyuncu masayı terk etmeden beklemeye başlar. Maksimum beş dakika içinde direktör saate basılması talimatını verecektir. Beş dakika içinde rakibi gelmeyen ve direktörün “rakipleri gelmeyenler saatlere bassın” anonsunu bekleyen oyuncu bu anonsun ardından saati bekleme pozisyonundan kurtararak rakibinin süresini başlatan butona basar ve beklemeye devam eder. Rakibi süre dahilinde gelmeyen oyuncu turnuva saatini direktöre teslim ederek durumu bildirir ve galip ilan edilir. Rakibi süresi bitmeden masaya gelir ise saati öncelikle bekleme pozisyonuna alır ve maçın kalan süre içinde tamamlanması gerektiğini bildirerek rakibin kalan süresini kendisine bildirerek maçın başlatılmasını sağlar.

3.2- Tercihler

Maç başlamadan önce oyuncuların anlaşamaması halinde, oyun yönü seçimi, pul rengi seçimi, oturma tarafı seçimi her biri için ayrı ayrı zar atışı ile büyük atanın tercihi ile belirlenir. Masaya önce gelen oyuncu oturma tarafını seçme hakkına sahiptir.

3.3- Zar Değişimi

Tüm maçlar turnuva saati ile oynandığından dolayı her iki oyuncuda aynı bir çift zar ile maça başlar ve maçı tamamlar. Maç öncesi yedek zar belirlenmesi yapılmadan bir çift zarla başlanılan maç aynı bir çift zar ile tamamlanır. Maç içerisinde zar değişimi yapılmaz dışarıdan başka zar sokulamaz. Ancak, oyuncular maça başlarken aynı görünümde dört zar belirler ise iki zar yedek zar olarak tavla takımının kenarında bekletilir. Bu durumda; oyuncular oyun aralarında zarların baştan seçilmesini talep edebilirler. Bu durumda talepte bulunan oyuncu mevcut kullanımda olan zarlarla, yedekte bekleyen zarları zar kutusunda karıştırır ve atar. Rakibi önce olmak üzere sırayla zarları seçerler. Bir oyuncu zarların yeniden karıştırılarak seçim yapılmasını bir kere talep edebilir. Talebi yerine gelen oyuncu zar değişimi talebinde tekrar bulunamaz. Direktör zarların kurallara uygun olmadığını görürse önceden haber vermeksizin ve oyun arasını beklemeksizin zarları değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular maça başlamadan önce zarları inceleyerek kararlarını vermelidirler. İki oyuncu arasında maçın hangi zar ile oynanacağı zar atışı ile büyük atanın tercihi ile belirlenir. İstavder turnuvalarında hassas zar (precision dice) kullanılması zorunludur. Her ne kadar hassas zar olduğu kesin olarak belli olsa bile rakibinize ait zar ile maçı oynamak istemeyen oyuncu turnuva yönetiminden depozito karşılığı resmi turnuva zarlarından temin edebilir.

4- Oyunun Oynanışı ve İllegal Durumlar

4.1- Rastgele Atışlar

Zarların amacı oyuncuların hamle yapacağı rastgele sayılar üretmektir. Geçerli zar atışı, 2 zarın zar kutusu içinde güçlü bir şekilde en az 3 kez sallanması ve zarların zar kutusundan birlikte çıkarak tavla yüzeyinde serbestçe yuvarlanacak şekilde belirgin bir yükseklikten atılmasından oluşur. Zarların kırık gelmesi halinde oyuncu zarları almadan önce durumu rakibine belirtmelidir. Her yeni oyunun başında iki oyuncu birer zar atar. Küçük zarı atan oyuncu, saati bekleme durumundan kurtarıp rakibinin süresini başlatır. Bunun üzerine de büyük zarı atan oyuncu hamlesini yapmaya başlar.

4.2- Geçerli Atış

Her 2 zar, tavlanın oyuncuya göre sağ yarısında, tavla yüzeyine paralel gelecek şekilde durmalıdır. Zarlar eğer tavlanın oyuncuya göre sağ yüzeyinde durmadıysa, yüzeye paralel de durmuş olsalar geçirsiz sayılırlar. (Örneğin pulun üstünde durmuş zar geçersizdir.) Geçersiz zar gelmesi halinde her iki zar tekrar atılır. Açılış zarlarında yalnızca zarı kırık gelen taraf zarını tekrarlar. Zarların bardağın içine konarak avuç ile bardağın yukarı aşağı 3 kere sallanmasından sonra tavlanın sağ bölümüne atılması ideal atış şeklidir. Atılan zarlardan birinin ya da ikisinin tavlanın zeminine düşmeden önce tavla dışındaki cansız sabit bir nesneye çarpıp tavla zeminine düşmesi halinde gelen zar geçerlidir. Tavla dışına çıkan zar canlı bir nesneye çarpıp tekrar tavla zeminine dönerse zarlar geçersizdir. Zarlar İstavder tarafından oyuncuların kullanımına tahsis edilmiş dudaklı zar bardakları ile atılır. Oyuncuların kendi özel zar atma bardaklarını kullanmaları rakiplerinin iznine bağlıdır. Baffle box olarak adlandırılan rastgele zar atma aksesuarı İstavder’in sahip olduğu aksesuarlardan değildir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu aparatı bir oyuncu turnuva maçı esnasında kullanmak isterse bu karşısındaki rakibin inisiyatifindedir. Oyunculardan biri bunu kullanmak istemez ise normal İstavder bardakları kullanılır. Ancak bunu kullanmayı maç başında kabul eden oyuncu maçı baffle box kullanarak tamamlamak zorundadır.

4.3- Hamle

Oyuncular hamlelerini açık bir şekilde yapmalı, pullarını oynatmak için tek ellerini kullanmalıdırlar. Kırık pulu olan oyuncu önce kırığını oyuna sokmalı, ardından hamlesine devam etmelidir. Zarların bulunduğu bölgede yer alan bir pul ile hamle yapacak oyuncu rakibini bilgilendirerek ilk önce zarları daha sakin bir bölgeye alır. Böylelikle hamle esnasında zarlara dokunup değişmesinin önüne geçilir. Oyuncu rakibin hamlesi sırasında hiçbir hareket yapmadan tavlaya, zarlara, pullara dokunmadan sabit olarak beklemelidir. Rakip oyuncu saate basmadığı sürece sırasını bekleyen oyuncunun yapacağı her türlü hareket yasaktır. Hamle sırası kendinde olan oyuncu saate basmadan rakip oyuncu zarları alır ise zarları alan oyuncunun uğrayacağı mağduriyet turnuva yönetimini ve direktörü bağlamaz. Hamle yapan oyuncu saate basmış ve sırayı rakip oyuncuya vermiş olmasına rağmen illegal bir hamle yaptığını fark ederse rakip zarları atmadan önce oyunu durdurarak illegal hamlesini düzeltebilir. Rakip zarları attıktan sonra illegal hamlenin düzletilip / düzeltilmemesi zarları atan oyuncunun inisiyatifine geçer. Turnuva direktörünün bu konuda bir yaptırımı olamaz.

4.4- Pulların Oynanışı

Kırılan pullar köprüye (bar) konmalıdır. Toplanan pullar oyun sahasının dışına konmalıdır. Bu konuda yapılan yanlışlıklar saate basılmış olsa bile rakip zar atışı yapmadan önce düzeltilebilir. Rakip zar atışı yaptıktan sonra her hangi bir düzeltme yapılması mümkün değildir. Buradaki tüm inisiyatif hamle sırasına sahip olan rakip oyuncudadır. Direktörün bu konuda bir yaptırımı olamaz.

4.5- Zarların Alınışı

Oyuncu kendine göre tavlanın sağ tarafına zarları atar. Gelen zara uygun olarak da hamlesini yapar. Hamlesini tamamlayan oyuncu saate basmadığı sürece hamlesini değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncu saate basmadığı sürece rakip oyuncu oyun alanına elini sokamaz, pullara dokunamaz zarları alamaz. Rakip oyuncu saate dokunmadan oyun alanındaki zarları alan oyuncu rakibine istediği zarı oynama imkanı tanımış olur. Rakibi kurallara aykırı hamle yaptıktan sonra saate basmış ve sıra kendisine geçmiş oyuncu derhal saati bekleme moduna alarak kurallara aykırı illegal hamlenin düzeltmesini isteyecek ve rakibinin süresini tekrar başlatacaktır.

4.6- Zamanından Önce Yapılan Hareketler

Oyuncu hamlesini tamamlamadan (saate basmadan) rakibin zar atması halinde, hamlesini henüz tamamlamamış olan oyuncu, dilerse rakibin zarlarını geçerli sayar, dilerse zarları tekrar attırır. Oyuncu hamlesini tamamlamadan rakibi küpü katlarsa, geçerli sayılır. Rakip saate basmadan küp çekmek, zarları almak, zarları atmak gibi hareketlerde bulunan oyuncular direktör tarafından uyarılır. Bu hareketler devam ederse ve direktör gerek görürse bu oyuncular turnuvadan men edilir.

4.7- Dizilişte Hata

Eğer dizilişte bir hata varsa, oyuncuların bu durumu 5. hamleye kadar belirtmesi halinde düzeltilir. 5. hamleye kadar düzeltilmeyen diziliş oyun sonuna kadar geçerli sayılır. Eksik pulla oyuna başlayan oyuncu pul toplamış sayılmaz; mars veya tavla (backgammon) olabilir.

4.8- Kurallara Aykırı Hamleler

Oyuncu, rakibin kurallara aykırı bir hamle yapması halinde, hamleyi geçerli sayamaz. İllegal hamle kim tarafından tespit edilirse edilsin mutlaka düzeltilmesi beklenmektedir. İllegal hamleyi yapan oyuncu, hakem ya da seyirciler bu illegal hamleyi rakip zar atmadan önce tespit ederse illegal hamle düzeltilmelidir. Rakip de illegal hamleyi fark etmeyip zarları attıktan sonra illegal hamle geri alınamaz oyun bu şekilde devam eder. Hakem, direktör, seyirci ve illegal hamleyi yapan oyuncu, rakip zar attıktan sonra bir düzeltme yapamaz, rakipten bir talepte bulunamaz. Tüm inisiyatif rakibe geçmiş durumdadır. Rakibin küp çekmesi de illegal hamlenin düzeltilmesine engel bir durumdur.

4.9 – Kurallara Aykırı Hamlelerde Hakemin Yetkisi

Hakemin, oyuncuların yaptığı kurallara aykırı bir hamleye oyuncuların dikkatini çekme yetkisi vardır. Bu durumda hakem, diğer oyuncu zarını atmış veya kübü katlamış dahi olsa, bu hamleyi geçersiz sayarak kural dışı davranan oyuncunun hamlesini kurallara uygun yapmasını talep edebilir. Hakemin, kasti olarak yapıldığına hükmettiği kural dışı davranışlara karşı diğer oyuncuları korumak için, kasti olarak kural dışı davranışta bulunan oyuncuyu hükmen yenik saymak veya diskalifiye etmek de dahil olmak üzere, tam yetkisi vardır.

4.10- Rakibin Hamlesi Sırasında Yapılan Hareketler

Bir oyuncu hamle sırası rakipteyken, rakibinin dikkatini dağıtıcı veya rahatsız edici bir harekette bulunamaz, ses çıkaramaz, elini oyun alanına sokamaz. Oyuncu, dikkatini dağıtan her türlü konuda rahatsızlığını direktöre belirtmelidir.

4.11- Oyunun Tamamlanması

Bir oyun, kübe pas denmesi dışında veya düz oyun, mars veya tavlanın matematiksel olarak kesin olduğu durumlar dışında sonuna kadar oynanır.

4.12- Zarların Oyun Alanının Dışına Çıkması

Zarların oyun alanının dışına çıkması durumunda rakibinizin derhal saati bekleme konumuna alarak sizin zarları almanız için beklemesi gerekir. Oyun yeniden başlamadan önce saat sıfırlanarak rakibe hamle süresi geri verilmelidir. Geçersiz zar atışlarında da aynı uygulamanın yapılması sportmence bir davranış olacaktır.

5- Puanlama ve Kübün Katlanması

5.1 Skorun Tutulması

Her oyuncu her oyun sonunda maçın skorunu skorborda yazmalıdır. Sayı alan bir oyuncu sayısını yazmayı unutursa hakem, hakem olmadığında seyirciler bu konuda oyuncuyu uyarabilir. Anlaşmazlık halinde, hakem durumu değerlendirirken skoru yazmayan taraf dezavantajlı konumda olacaktır.

5.2 Kübün Ayarlanması

Crawford dışındaki her oyunun başında küp 64′ü gösterecek şekilde ortaya konmalıdır. Anlaşmazlık halinde, hakem durumu değerlendirirken kübün o anki durumunu göz önünde bulundurur. Crawford oyununda küp, tavla takımının dışına konur.

5.3 Küp Hamleleri

Oyuncu sıra kendisine geldiğinde zarlarını atmadan önce küpü katlayabilir. Oyuncu zarlarını attıktan sonra, atış herhangi bir nedenden geçersiz dahi olsa, küpü katlama hakkı o el için geçmiş sayılır. Oyuncu küpü katlamak için küpü alır, küpün o anki değerinin 2 katını gösterecek şekilde tavlanın kendine göre sağ orta yarısına koyar ve saate basarak hamle sırasını rakibe verir. Küp çeken oyuncu saate basmadan karşı taraf kararını bildirmek zorunda değildir. Küpü katlayan oyuncu saate basmadan karşı tarafın kararını belirtmesi doğru değildir. Rakip, küpü kabul etmek için alıp kendi tarafına koyar ve saate basarak hamle sırasını karşı tarafa verir. Reddetmek için ise küpü başlangıç değerine getirip başlangıç yerine koyar ve saati bekleme konumuna getirir.

5.4 Kübün Değeri ve Yeri

Oyun sırasında küpün değerinin veya yerinin doğru olması her iki oyuncunun ortak sorumluluğundadır. Küpün değerinin veya yerinin yanlış olduğunun fark edilmesi halinde, küp doğru değerine ve yerine getirilir.

5.5 Crawford Kuralı

Crawford kuralı tüm maçlarda geçerlidir. Oyunculardan biri maç sayısına ulaştığında, bir sonraki oyun boyunca küp katlanamaz. Sonraki oyunlarda küp yine oyundadır. Crawford elinde kübün yanlışlıkla katlanması ve bunun Crawford oyunu bitene kadar farkedilmesi halinde küp geçersiz sayılır. Sayı işlendikten sonra ya da maç bittikten sonra bu durum fark edildiğinde her iki oyuncunun mutabık kalması koşuluyla doğru skorla maç kaldığı yerden devam ettirilebilir. Bu tür durumlarda sorumluluk önde olan oyuncudadır.

5.6 Maç Sonucu ve Sonucun Bildirilmesi

Maçın sonucu maçı kazanan oyuncu tarafından, maçın bitmesinin hemen ardından ilerleme tablosundan sorumlu görevliye bildirilir. Maç esnasında kullanılan saat maçı kazanan oyuncu tarafından maç sonucunun bildirildiği yere bırakılması gerekir. Saatini teslim etmeyen oyuncunun maç sonucu işlenmez. Sonucun doğru olarak iletilmesi galip tarafın sorumluluğundadır. Bu konuda meydana gelecek bir hata, bir sonraki tur başlayana kadar düzeltilebilir. Maç sonucunu mutlaka galip gelen oyuncu tarafından bildirilmeli, galip oyuncu ekranlardan duyurulan ya da mobil telefonlara gönderilen SMS servisi ya da Ftbgsystem akıllı telefon uygulamasından sonucu kontrol etmelidir. Yanlış işlenen sonuç bir sonraki tur başladıktan sonra düzeltilemez.

6- Uyuşmazlıklar

6.1 Anlaşmazlıklar

Anlaşmazlık halinde, oyuncular zarları, pulları, kübü ve skor çizelgelerini olduğu gibi bırakarak hakemi çağırırlar. Bu kuralın çiğnenmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Anlaşmazlığın ortaya çıkmasının ardından hakem gelmeden, zarları, pulları, kübü veya skor çizelgelerini değiştiren oyuncu, hakem durumu değerlendirirken dezavantajlı konumda olacaktır.

6.2 Karara İtiraz

Oyuncular hakemin aldığı karara itiraz etme hakkına sahiptir. Bu itiraz gecikmeden, kararın değiştirilmesi için fırsat varken yapılmalıdır. Bu durumda hakem kurulunda bulunan en az 3 hakem toplanır, durumu değerlendirir ve oylamayla karar alır. Bu noktadan sonra oyuncuların karara itiraz hakkı kalmaz.

7- Turnuva Sonu Playoff

7.1 Ödül Dağılımı

Turnuvada son üçe kalan oyuncuların mağlubiyet sayıları ve bye sayıları eşit ise ilk üç için öngörülen ödül toplanarak oyunculara eşit olarak paylaştırılacaktır.

7.2 Şampiyonun Belirlenmesi

Bu üç oyuncunun turnuvada birbirleriyle yaptıkları maçlar baz alınarak üstünlük sağlayan oyuncu direkt finale çıkacak ve diğer iki oyuncunun galibiyle unvan maçına çıkacaktır.

8- Centilmenlik Kuralı

Centilmenlik kuralı gereği özellikle tavlaya yeni başlayan ve turnuva tecrübesi yetersiz olan oyuncuların kural acemiliğinden istifade etmeye çalışan oyunculara ilerleyen turnuvalarda yer vermemek İstavder yönetiminin inisiyatfindedir.

Centilmenlik kuralı gereği küpü katlamayı düşünen oyuncu kesin emin olduktan sonra küpe dokunmalı. Küpe dokunduktan sonra vazgeçmek sportmenlik dışı davranış olarak değerlendirilir. Rakibin itiraz etmesi durumunda küpe dokunma küp çekilme olarak geçerlilik kazanır.

Bu belge İSTAVDER tarafından hazırlanmıştır.

Ek: Örnek Durumlar ve Kuralların Yorumu

1- Başlama zarları atılırken A oyuncusunun zarı kırık geldi. B oyuncusunun atışı geçerli. Bu durumda her 2 zar tekrar atılır mı?

Cevap: Hayır, kural 4.2 gereği yalnızca A oyuncusu tekrar atar.

2- Oyuncu zarlarını attı ve zarlar dışarı çıktı. Zarlarını yeniden atmadan önce durdu ve kübü katlaması gerektiğine karar verdi. Katlayabilir mi?

Cevap: Hayır. Kural 5.3 gereği oyuncu zarlarını attığı anda kübü katlamama kararı almış demektir.

3- Aşağıdaki pozisyonda:

+24-23-22-21-20-19——-18-17-16-15-14-13-+

| O  O  O  O  O    |   |  X           O    |

|    O  O  O  O    |   |  X                |

|    O  O  O       |   |                   |

|    O             |   |                   |

|    O             |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |  X                |

|       X  X  X  X |   |  X                |

|    X  X  X  X  X |   |  X  X             |

+-1–2–3–4–5–6——–7–8–9-10-11-12-+

X oyuncusu 44 zarıyla 18/2 oynadı. Fakat hamlesini yaparken O oyuncusunun 14′teki pulunu köprüye koymadı ve zarlarını aldı. Sıra O oyuncusuna gelince O oyuncusu zarlarını atarak 14′teki pulunu oynadı. X oyuncusunun itiraz etmesi halinde karar ne olur?

Cevap: Kural 4.8 gereği X oyuncusu kendi hamlesi sırasında kurallara aykırı bir davranışta bulunmuştur. Pulu köprüye koymadığı için kırmış sayılmaz.

4- Aşağıdaki pozisyonda:

+24-23-22-21-20-19——-18-17-16-15-14-13-+

| O  O  O  O  O  O |   |              O    |

| O  O  O  O  O  O |   |                   |

|                O |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

|                  |   |                   |

| X                |   |                   |

| X                |   |                   |

| X        X  X    |   |                   |

| X  X  X  X  X    |   |                   |

| X  X  X  X  X    |   |                 O |

+-1–2–3–4–5–6——–7–8–9-10-11-12-+

X 55 atarak 5 kapısından 3 pul, 4 kapısından 1 pul aldı. Fakat bu pulları dışarı koymak yerine köprüye koydu ve zarlarını kaldırdı. Sıra tekrar kendisine geldiğinde pullarını toplayacakken O oyuncusu pullarını toplayamayacağını, çünkü 4 kırığı olduğunu söyledi. Karar ne olur?

Cevap: Kural 4.8 gereği X oyuncusu kendi hamlesi sırasında kurallara aykırı hamle yapmıştır. Zarlarını aldığı andan itibaren köprüye koyduğu pulları kırık sayılır.

5- Crawford oyununda A oyuncusu kübü katladı, B oyuncusu kabul etti. Oyun sonunda Crawford eli olduğunu hatırladılar. Karar ne olur?

Cevap: Kural 5.5 gereği Crawford elinde küp katlanamaz. Oyuncular kübü katlamış dahi olsalar bir sonraki oyun başlamadan farketmeleri halinde küp geçersiz sayılır.

6- A oyuncusu küp 2′de ve kendisindeyken kübü katlamaya karar verdi. Kübün değerini 4′e katlaması gerekirken yanlışlıkla 8′e katladı. B oyuncusu kübü 8 olarak aldı. Hatanın sonradan farkedilmesi halinde karar ne olur?

Cevap: Kural 5.4 gereği oyuncular kübün hatalı değerde veya yerde olduğunu bir sonraki oyuna başlamadan farkederlerse, küp olması gereken değere getirilir ve doğru yerine konur. Verilen örnekte küp doğru değeri olan 4′e getirilir. Anlaşmazlık halinde kübün o anki yeri, alınan kararda etkili olacaktır.

7- Oyuncular 7 puan üzerinden maç yaptılar ve maç 7-6 bitti. Fakat maçı bitirdikten sonra öğrendiler ki oynadıkları maç aslında 11 puanlıkmış. Bu durumda ne yapılır?

Cevap: Maçın kaç puan üzerinden oynandığını bilmek her iki oyuncunun sorumluluğundadır. Bu durumda 7-6′lık skor maçın skoru kabul edilir.

8- A oyuncusu kübü katlamak üzere elinde aldı fakat vazgeçti. Karar ne olur?

Centilmenlik kuralı gereği küpü katlamayı düşünen oyuncu kesin emin olduktan sonra küpe dokunmalı. Küpe dokunduktan sonra vazgeçmek sportmenlik dışı davranış olarak değerlendirilir. Rakibin itiraz etmesi durumunda küpe dokunma küp çekilme olarak geçerlilik kazanır.

Bu belge İSTAVDER tarafından hazırlanmıştır.

ISTAVDER TOURNAMENT RULES

Istanbul Backgammon Club would be mentioned as Istavder briefly.

These rules can be apply not only on the tournaments but also on the league of Istavder as well.

Istavder’s first and the most important rule is being sportsman. Behave unlike sportsman or using rules viciousnessly to get advantage could be punished disqualification or not to be accepted to the following events.

Please be aware that rules apply every player equally.

Istavder organization expects from every player conform all the rules and respect the game and the opponent.

Toleration to the new players as they are fitting the rules and the equipment expected from Istavder for the experienced players.

 1. General Rules

 1. Remark of the Rules

These rules cannot find solution for every situation during tournament. Referee of the tournament can fair comments over the specific situation freely.

 1. Scope

These rules apply if not announce earyl changes.

 1. Staff

Tournaments run by Istavder Team.

 1. Enrty

Participants should be approved by director. Director do not have to explain of deny. If there is more than one category admission of lower category depends on directors initiative. You should be participate before the time announced in the schedule. You should check your name from screens or mobile application of ftbgsystem if you give your gsm number during registration. It is players’ responsibility to check registration list and report any mistake before the draw. Even you pay the money of registration if your name is not on the list you surely out of the tournament and your money refund immediately. Director can take registration for the consolation or last chance events if needed.

 1. Equipment

During match only scoreboard or score sheet is allowed on the table. Using paper or any kind of electronic device is forbidden. Headphones can be used under opponent permission. Mobile phones or any other devices support backgammon applications should be switched off if director see the necessary. Using of mobile phones or any other communication devices during recorded matches is forbidden.

 1. Language

Official language of the tournament is Turkish.

 1. Monitor

Watching games silently is obligatory. Spectators should be inactive and monitor from specific distance not to disturb players. They should not talk about moves or they should not show any geisture etc. to cause mistaken. Monitor can warn players if they detect any illegal move if they are sure about it. Unless monitor can be removed from table because of disturbance. If there is a observer it is better to tell illegal moves to observer. Monitor should not disturb players, should not give a hint like warning about time to player who has limited seconds can be punished firmly. They immediately removed from game area and disqualify from tournament and enter on blacklist. Players can demand play without spectators or can prevent from watching any monitor without telling the reason.

 1. Recording the Match or a Position

Recording the match or a position is depend on opponents permission. Opponent can stop recording any time. Tournament director can record any match if necessary especially final matches or  scheduled matches.

 1. Transfer of Rights

Transfering rights before the draw made is depend on directors call.

 1. Game Rules

2.1- Playing Area & Start Time

All matches will be played in determined playing area. Players who are not ready at start time can be punished by starting timers after 5 minutes pass. Push the buttons with director announcement. If both players is absent director start both sides time at the same time. If one of the player come to table before time is out he/she stop his/her time and wait for the opponent. Players should finish rest of the game with remaining time. If time is out player loose the match. Player do not have a right to give the opponent extra time or to stop the timer. It is not a gentleman act and it is against the rules. This behaviour can be punished losing the match or disqualified from the tournament.

2.2- Break

Break is not available during matches. 5 minutes emergency breaks such as toilet need should be taken by director permission. Timer will restart if players should not return table in 5 minutes. You can loose the match because of delay returns from breaks.

 1. Preliminary

3.1- Equipment Check and Starting First Round

Precision dice, lipped cups, game timer, scoreboard and official tournament boards are standart equipments of the tournaments and usage of them obligatory. Organization can supply dice for only sale not rent. All matches must be played with game timer and a pair precision dice. It is inappropriate to stop the timer during match and those players warn by director just for one time. If these kind of actions repeated player will be disqualified. You can use your personal board if your opponent agree to use it and depends on directors’ approval.

Start of the First Round:

When the draw made for the first round you can take a sms from the ftbgsystem about details of the match. You may also check your table number and opponent name from the screens over the organization desk. As you learn the match and if you see your name written firstly on the match list taking the timer is your responsibility. So take the timer and find your table immediately. Check your table number and opponent name and wait for the total start announce by director.

If your opponent is not show up at time:

You should wait at the table even your opponent is not show up. After 5 minutes pass you will hear the announcement for the button push. You would be better wait at the table while your opponent’s time is passing. If your opponent’s time is up you should take the timer and state the situation to the director. If your opponent show up before the time is up he/she have to finish the match wtihin the remaining time. So tell your opponent this situation and start your match immediately.

3.2- Preferences

If the players do not agree on game direction , checker color or sitting side this can be define by dice roll. Higher roll can choose first. Coming to desk earlier have a right to choose side of sitting.

3.3- Dice Change

All matches must be played with game timer so players need just one pair of dice. If the match start without defining spare dice pair have to complete with same dice. You can not offer new dice or dice chance during match. If spare dice pair define before the game start any of the players can demand change. In this case four of the dice put in the cup and roll freely. If you demand the dice change your opponent has the right choose first dice. Player can demand dice change just one time. If the director detect that the dice is not eligible he can change the dice during match. So the players should be careful to define the dice before the game start. If they do not agree on the dice pair dice roll can solve this handicap. You can demand official dice pair and this is your right to choose play this pack.

 1. Game Play and İllegal Situations

4.1- Random Rolls

Purpose of the dice pair is to generate random numbers to play. Put the dice pair in the cup shake strongly at least three times and  release the dice pair freely. (both pair should be out similtanously) If the roll is invalid you should tell it to ypur opponent and roll again. Every game start with one dice roll. Lower rolled player should start the timer to provide the opponent move.

4.2- Valid Roll

Both dice should stay on the right side of the board after roll. Left side or checker top stay is invalid and have to roll again. In the openning roll only invalid roll should repeat the roll. If the dice hit the goods on the table (lifeless things) after coming out of the cup even dice pair stay on the right surface is not a valid roll and have to repeat the roll. Personal dice cups can be used with opponent permission. Buffle box usage is also depend on opponent call. If the opponent agree to use buffle box once he/sho cannot refuse to use it during match and must finish the match with buffle box.

4.3- Move

Players should move the checkers with one hand and clearly that opponent can follow the move. If you have a checker on the bar it is better to move this checker first. If you want to move the checkers nearby the dice it is important to tell your opponent that if you will remove dice to the free space to get rid of dice change mistakenly. It is strongly important to wait quitely while your opponent making his/her move. You should not touch the board or checkers during the move is done. Do not take the dice before your opponent push the button. You will be the victim if you take the dice before the move is completed. If any player detect the illegal move after the button push but before the opponent’s roll it should be corrected. But if you release after dice roll changing the move is depend on opponen’s call. Director cannot involve at this situation. If any player that detect illegal move and not offer to correct it especially against new players can be add in black list for the next events and this is not an act of a gentleman.

4.4- Moving Checkers

Hit the checker and put on the bar. Bear off and remove the checkers out of the board. You can fix any kind of mistakes before the opponent’s roll. It is not possible to correct your mistake after opponent roll if he/she refuse to corrected it. It is out of director’s authority.

4.5- Taking the Dice Pair

After making the valid roll player can change the move before the button push. Opponent cannot touch the dice or checkers before the move is completed. You will be the victim if you take dice earlier than you provide your opponent move any roll. Illegal moves should be corrected even the button push made. If you detect opponent’s illegal move it would be better stop the timer and ask for opponent to correct it.

4.6- Premature Moves

If the roll done before the opponent complete his/her move i.e. before the button push opponent can call if the roll is valid or not. If the cube turned before the button push it is valid. Director warn the player because of these premature moves. If the acts repeat director can disqualify the player.

4.7- Starting the Game with Wrong Order of Checkers

Wrong order of checkers will be corrected if this is defined before the 5th roll. If the game start with missing checker player can be still gammoned or backgammoned.

4.8- Illegal Moves

Illegal moves must be corrected as it is detected and could not count as valid move. Referee or spectators can warn players about illegal moves. If the illegal move defined after the opponent’s roll correction depend on opponent’s call. Turning the cube is count as a move.

4.9- Referee Authority About Illegal Moves

Referee can warn the players about illegal moves. Even the next roll is done or cube turned referee can demand the correction of illegal move. If the referee figure out that illegal move done by purpose of betray to then refeeree can finish the match immediately and consider the cheater player defeated. This kind of moves concluded as disqualified from the tournament or jump in the blacklist.

4.10- Behaviour During Opponent’s Turn

The player should wait quitely without touching the board during opponent’s move. Any kind of distraction acts is forbidden. The player can call the director about any kind of distractions.

4.11- Game End

Game is end if the cube is passed or all the checkers beared off. If there is still a slice chance game should be continued.

4.12- If  Dice Go Out or Illegal Rolls

If dice go out of playing surface your opponent immediately stop the game timer wait until you are ready. Delay time should be refund. Sportmans players act same during illegal rolls.

 1. Cube Usage and Holding Score

5.1- Holding Score

Players should turn the scoreboard after game is end. Referee or monitor can warn players about missing score. When the players disagree about score forgetting the score change is a disadvantage while referee make the desicion abot this disagreement.

5.2- Setting up The Doubling Cube

Doubling cube should set as 64 part is top in the beginning of every game except Crawford Game. If there is an agreement about cube referee make the decision considering the cubes position at the moment.

5.3- Doubling Cube Actions

The player can use cube after the opponent’s button push before the his/her roll. Cube action is not valid if the roll is done even it is not a valid roll. Cube should show the double of the game value and stay at the right side. Players should push the button after cube action. Opponent do not have to make a decision about cube action if his/her time is not started. Actually it is not appropriate before the button push. Opponent can take the cube to nearby his/her side and push the button or can pass it move the cube to the starting position and stop the timer.

5.4- Value and Position of Doubling Cube

Both players have responsibility about the value and position of doubling cube. If any mistakes detected about the value or position of doubling cube it has to be corrected.

5.5- Crawford Rule

Crawford rule is valid in every matches. If one the players reach match point cube is out for one game. Usage of cube at crawford game is not appropriate and when it is detected during game consider as inoperative.

5.6- Match End and Reporting the Score

Winner player bring the game timer and report the match score to the desk right after the match is ended. Winner player has a responsibility to report the match score truely. Winner player should check the match score from ftbgsystem application or from screens. Any mistakes about match score can be corrected before the draw.

 1. Disputes

6.1- Disagreements

If there is a disagreement players should keep the board still and call the director or referee. If any player touches the checkers, dice or cube before the referee show up consider an disadvantage.

6.2- Objection

Players can object to referee decision. Objections must be done right after the decision made. After objection done referee commitee consist of at least three referee reconsider and evaluate the situation and make a decision. This is the last decision that players cannot object about it.

 1. Tournament End Playoff

7.1- Prize Distribution

If the last three players has same won and same sitouts total prize distribute evenly.

7.2- Defining the Champion

Director checks the matches played among last three players. The player has dominance over other two wait in the final and these two play for final table.

Cevap yaz