- İstavder - http://www.istavder.com -

İSTAVDER TAVLA LİGİ ARALIK-OCAK SEZONU

Yazıyı yazan admin üzerine 29 Kasım 2018 @ 20:46 içinde Haberler | Yorum yok

[1]

İSTAVDER LİG SİSTEMİ VE KURALLARI

2018 Aralık ayından itibaren İstavder Ligi Acıbadem DIFF Cafe&Restaurant da yapılacaktır.

Lig maçları, hafta arası hafta sonu ayırımı olmadan oyuncuların kendi belirleyecekleri günlerde yapılabilecektir.  Direktör tarafından her grup için ayrı bir bilgilendirme ortamı (whatsup) oluşturulacak olup, oyuncular bunun üzerinden kendi grubundaki oyunculara toplu bir mesaj göndererek maç yapma çağrısı yaparak randevulaşacaktır.  Kısa bir süre içinde bu maç çağırıları akıllı Telefonlarda bulunan LİG SİSTEMİ uygulamasından da yapılabilecek hale gelecektir.

Oyuncuların kendi aralarında irtibat kurarak lig maçlarını yapma durumlarını takip eden direktör, gerek gördüğü gurupları bir gün önceden haberdar ederek toplu olarak maç yapmaya davet edecektir.

Sonuçlanan maçların neticeleri ve güncel puan durumları www.tavla.org.tr [2] den duyurulacaktır. İstavder Liglerinde yapılan tüm maçlar Türkiye Tavla Ligi Rating Sistemine dâhil olacaktır.

İstanbul Ligine kayıt olmak için iletişim; Niyazi GENÇ  niyazi@istavder.com [3] Tel: 05336666280

DIFF iletişim : Murat KAPIKIRAN Tel : 05322578854

1-ÖNCELİKLİ VE DEĞİŞMEZ KURAL:

İstavder Liglerinin ÖNCELİKLİ KURALI SPORTMENLİK ve CENTİLMENLİKTİR. Sportmenlik ve Centilmenlik dışı hareket eden oyuncular bir kez sözlü veya yazılı olarak ihtar edilirler. Bir kez ihtar aldığı halde aynı olumsuz davranışlarını devam ettiren oyuncu direkt olarak liglerden ihraç edilir.

2- KATILIM ÜCRETİ VE SEZON ÖDÜLLERİ:

İstavder Ligi Aralık-Ocak  Sezonundan itibaren Acıbadem DIFF Cafe Restoranda gerçekleştirilecektir.  Lig Katılım Ücreti 200 TL dir. DIFF Cafe de yapılacak toplantılara katılan oyuncuların her bir toplantıda 40 TL lik yiyecek içecek fişi alması zorunludur.

Her sezon kayıt olan oyuncu sayısına göre maksimum 16 kişilik gruplar düzenlenecektir. Her gruptan ilk dört oyuncunun playoff oynaması planlanmıştır. Gruplardaki devam eden oyuncu sayısı dikkate alınarak playoff oynayacak kişi sayısında farklılık yapılabilir. Böyle bir durumda 3.hafta da gerekli duyuru yapılacaktır.   Gruplarında ilk 2 sırayı alan oyuncular sezon playofflarına 0(sıfır) mağlubiyet ile başlarken 3.ve 4. Sırayı alan oyuncular 1(bir) mağlubiyet ile başlarlar. 5.sırayı alan oyuncu sezon playoff unda oynaması durumunda 2(iki) mağlubiyet ile başlar.

DIFF tarafından,  ARALIK – OCAK sezonuna özel olmak üzere Playoff a kalma başarısı gösteren tüm oyunculara ahşap FMGAMMON küp hediye edilecektir.

SEZON ÖDÜLLERİ ŞAMPİYON: KUPA + 111 MODEL FMGAMMON TAVLA+ Kıbrıs Açık Turnuvasına ücretsiz katılım hakkı.  (sezon şampiyonu dilerse bu ödüller yerine A001 MODEL VIĞ FMGAMMON TAVLA talep edebilir)  Sezon İkincisi: Kupa + 111 Model FMGAMMON TAVLA + Kıbrıs Açık Turnuvasında iki gün Tek Kişi ücretsiz Konaklama.  Sezon Üçüncüsü: Kupa + 111 Model Fmgammon Tavla. Sezon Dördüncüsü: Kupa + 111 Model Fmgammon Tavla

3-SEZON SÜRELERİ ve BARAJ HAFTALARI

İstavder Ligleri 4 hafta yapılacak toplantılar ile normal sezon tamamlanır. Dört hafta sonunda Playoffa kalarak sezon şampiyonu olma mücadelesi gösterecek oyuncuların yer alacağı Playoff toplantısı yapılır.  Sezon toplantı tarihleri ve playoff tarihi sezonun ilk toplantısında direktör tarafından duyurulur.   İlk İki Hafta Maç yapmayan oyuncular sistemden çıkarılır.

Üçüncü hafta toplantısına kadar maçların %50 sini tamamlamayan oyuncular sistemden çıkarılır. Bu oyuncular tüm maçlardan hükmen mağlubiyet alır.

Maçların %50sini tamamladıktan sonra diğer maçlarına devam etmeyen oyuncu kalan maçlardan hükmen mağlubiyet alırken yaptığı maçlardaki sonuçlar geçerli kabul edilir.

Bir oyuncunun son hafta toplantıya katılabilmesi için geriye maksimum 4 maçının kalmış olması gerekmektedir. Son hafta maç saatleri önceden programlanarak oyunculara maç saati bildirilir. Maç saatinde hazır olmayan oyuncunun saati çalıştırılır.

Baraj kurallarından fayda sağlamak için baraj sıkıntısı olan oyuncularla maç yapmak istemeyen, bu kural sayesinde menfaat sağlamaya çalışan oyuncular liglere tekrar kabul edilmezler.

4-HÜKMEN MAĞLUBİYETLER:

Hükmen mağlubiyet alan oyuncular bir sonraki sezon lige kabul edilmezler.  Aynı oyuncu ilerleyen sezonlarda tekrar hükmen mağlubiyet alırsa süresiz olarak liglerden ve turnuvalardan ihraç edilir. Önemli ve geçerli mazereti olan oyuncular için lig direktörü ve/veya komite kararı uygulanır. Puan sıralamasında hangi sırada olursa olsun tüm oyuncuların, tüm lig maçlarını tamamlamaları gerekmektedir. ÖNEMLİ ve GEÇERLİ mazereti olmadığı halde maçlarını tamamlamayan oyuncu Sportmen Olmayan oyuncu olarak değerlendirilir.  HÜKMEN MAGLUBİYET ALARAK SEZONU TAMAMLAYAN OYUNCULAR PLAYOFFA KALSA DAHİ OYNAMAKTAN MEN EDİLİR.

5-PUANLAMA VE TAMAMLANMAYAN MAÇLAR:

Grup sıralaması yapılırken Galibiyetlere 2(iki) , Mağlubiyetlere 1 (bir)puan verilir.. Hükmen Galibiyetlerde yine 2(iki) puan uygulanır. Hükmen Mağlubiyetlere ise “0”(sıfır) puan verilir. Maçlarının % 50 sini tamamlamadan ligden ayrılan oyuncular tüm maçlardan hükmen mağlubiyet almış sayılacaklardır. Maçlarının %50 sini ve/veya daha fazlasını tamamlayıp geri kalan maçlarını tamamlamayan oyuncuların yaptıkları maçların neticeleri kabul edilecek yapmadıkları maçlarda hükmen mağlup ilan edileceklerdir.

6-LİG MAÇLARININ YAPILABİLECEĞİ YERLER:

Tüm maçların Acıbadem DIFF kafede yapılması beklenmektedir.     İki oyuncunun da kabul etmesi halinde maçlar internet ortamında da yapılabilir. Ancak, Lig Direktörü ve/veya Komite gerek görürse iki oyuncu kabul etse dahi her hangi bir sebep göstermeksizin maçın internet ortamında yapılmasını engelleyebilir. Internet ortamında ya da DIFF dışında başka bir yerde maçlarını yapmaları durumlarda maça başlamadan Lig Direktörünü bilgilendirmeleri gerekmektedir. Direktör gerek görürse gözlemci atayabilir ya da maçı yaptırmayabilir.

7–MAÇ  SAYILARI/SÜRE:

Tüm maçların turnuva saati eşliğinde yapılması zorunludur.

11 Sayılık Maçlar da toplam 15dakika+hamle başına 12 saniye,   9 sayılık maçlarda toplam 12 dk+hamle başına 12saniye süre verilecektir.   Lig maçları 11 sayı  ve playoff maçlarının 9 sayı üzerinden yapılması planlanmıştır.

8-  SEZON ŞAMPİYONUNUN BELİRLENMESİ:

Gruplarında ilk 4 e giren oyuncular sezon şampiyonluğu için Playoff maçlarına çıkacaktır. Direktör 2.haftada bu konuda duyuru yaparak bazı gruplarda ilk 5 oyuncunun playoffa katılacağını anons edebilir.  Playoff karşılaşmalarında “3 mağlubiyet almayan elenmez” sistemi uygulanacaktır.  Playoff karşılaşmalarına grup birincileri ve grup ikincileri  “0” (sıfır) mağlubiyet, grup üçüncüleri ve dördüncüleri  “1”(bir) mağlubiyet grup beşincileri “2”(iki) mağlubiyet ile başlayacaktır. FT SİSTEM de gerçekleştirilecek olan Playoff karşılaşmalarında tüm oyuncular aynı torbada olacak şekilde yazılım tarafından eşleştirilir.  Playoff Karşılaşmaları sonucunda elenmeden son ikiye kalan oyuncular sezonun Şampiyonluğu için mücadele edecektir. Playoff karşılaşmalarında geriye sadece üç oyuncu kalır ve üç oyuncunun da mağlubiyet ve bye sayıları eşit olursa, toplam ödül üçe bölünür. Sadece şampiyonu belirlemek ve kupa dağılımını sağlamak üzere playoff a devam edilir.   Sistem oyuncuların daha önceki maçlarında birbirlerine olan üstünlükleri değerlendirerek bir oyuncuyu bye geçirilerek doğrudan finale çıkarılır.  Diğer iki oyuncuya bir maç daha(yarı final) yaptırarak finale çıkacak diğer oyuncu belirlenir.

9-LİG SIRALAMASI AVERAJ SİSTEMİ

Hükmen mağlubiyet alan oyuncu, averaj hesaplamaları yapılırken, aynı puana sahip diğer oyunculara göre en kötü averaja sahip olarak değerlendirilecektir.

11a)İKİLİ AVERAJ: İki oyuncu aynı puanla ligi tamamladığında ikili averaj dikkate alınacak, iki oyuncunun aralarında yapılan maçta galip gelmiş olan oyuncu rakibine ikili averajda üstünlük sağlayarak, üst sıraya çıkacaktır.

11b) ÇOKLU AVERAJ: Üç ve daha fazla sayıda oyuncu aynı puanla ligi tamamladığında sadece kendi aralarında yaptıkları maçların sonuçları dikkate alınarak sıralama oluşturulur. En iyi puan ve skor averajına göre sıralama belirlenecektir. Burada da  eşitlik var ise ALINAN TOPLAM SAYI sıralamasına göre sıralama yapılacaktır. Tüm verilerde eşitlik var ise en son genel averaja bakılacaktır.

11c) Averaj kuralları son hafta tüm maçlar tamamlandıktan sonra sırayla uygulanacaktır. Lig süresince sıralama ALINAN sayı averajına göre belirlenecektir.


Yazının yazdırıldığı adres İstavder: http://www.istavder.com

Yazının adresi: http://www.istavder.com/2018/11/istavder-tavla-ligi-aralik-ocak-sezonu/

Bu yazıdaki adresler:

[1] Görsel: http://www.istavder.com/tr/wordpress/wp-content/uploads/49840112_10212770708774275_4947121581265518592_n.jpg

[2] www.tavla.org.tr: http://www.tavla.org.tr/

[3] niyazi@istavder.com: mailto:niyazi@istavder.com

Telif Hakkı: © 2009 İstavder. Tüm hakları saklıdır. Bu site Wordpress Altyapısını Kullanmaktadır.