İSTAVDER 9. YILDÖNÜMÜ TAVLA ŞÖLENİ | İstavder

Bu özellik varsayılan sayfayı yeniler. Varsayılan sayfayı yenilemek için tıklayınız.

Sayfayı yenile

İSTAVDER 9. YILDÖNÜMÜ TAVLA ŞÖLENİ

İstavder 9.Yıldönümü Tavla Şöleni


TÜRK TAVLASI 9.YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI!

2007…Bir düşünce sporu olan “tavla”  ülkemizde  çok fazla biliniyor ve oynanıyor olmasına rağmen tamamen şansa dayalı basit bir zar oyunu olarak görülmekteydi ve tüm dünyada “Backgammon” olarak adlandırılan “vidolu tavla” yeteri kadar bilinmiyordu.

Uluslararası başarımız yok denecek kadar azdı.

En üst düzeyde en  kaliteli turnuvaları yapacak, çok sayıda oyuncu yetiştirecek, oyun seviyesini yükselterek yurt dışı turnuvalarda başarılar kazanacak bir Spor Kulübü kurulmalıydı.

2008 Şubat ayında büyük bir heyecanla kurulan İstanbul  Tavla Spor Kulübü Derneği 44 kişinin katılımıyla İstavder 1. Vidolu Tavla Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Bu turnuvayı başka turnuvalar takip etti. Her turnuva bir öncekinden daha kaliteli daha büyük oluyordu. Çıta her seferinde daha yukarıdaydı.

Oyuncu sayıları 60-70 kişilere ulaşmıştı  ama hedeflenen sayılar çok daha fazlaydı.

İstavder, Türkiye’ye yayılmak yerine diğer illerde de kardeş kulüpler & dernekler kurulmasını istiyordu.

Çünkü; asıl amaç çok sayıda dernek sayısına ulaşarak nihai hedef olan Federasyonlaşma yolunda emin adımlarla yürümekti.

2009 da İstavder’in ilk kardeş derneği,  İzmir Tavla Spor Kulübü kuruldu.

Büyüyorduki, güçleniyorduk. Oyuncu sayımız artıyor oyun bilgimiz artıyordu. Finalde 4-14 geri düşen bir Türk için tüm Türk oyuncuların yenilgiye karşı direnmesi ve oluşturulan olağanüstü sinerji ile maç 15-14 kazanılıyordu. Bir oyuncu değil Türk Tavlası şampiyon oluyordu. Bu şampiyonluğu başka şampiyonluklar başka başarılar takip ediyordu.

2011…İstanbul ve İzmir’in baş başa yürüyüşleri çok uzun sürmedi! Önce Sakarya sonra Ankara “yalnız yürümeyeceksiniz” dedi. Sakarya ve Ankara  Tavla Spor Kulüplerinin kurulmasının ardından,  2011 yılında dört derneğin katılımıyla Türkiye Tavla Birliği kuruldu.

Türk Tavlası en büyük sıçrayışlarından birini 2013 yılında gerçekleştirdi. WOW HOTELS kapılarını  sonuna kadar açtı. Tüm imkanlarını Türk Tavlasına sundu. WOW Hotels’in maddi ve manevi sponsorluğu ile Türk tavlasının enerjisi bir araya gelince ortaya dünyanın en görkemli tavla turnuvası olan “Tavla Şöleni” çıktı. İstavder’in değil Türkiye Tavla Birliği’nin doğum gününü kutladığımız bu şölen dünyanın en önemli tavla olayı haline geldi.

Turnuva Salonu,  FMGAMMON marka tavla takımları, Türk tavlasının yarattığı FTBGSYTEM’i ile tavlada uzay çağını yaşar hale geldik.

2014′de yeni bir kardeşimiz Bursa’dan Güneş gibi doğdu. “Biz olmadan olmaz ” dediler. Bursa Tavla Spor Kulübü mensuplarının heyecanları daha çok heyecanlanmamızı daha da umutlanmamızı sağladı. Sürekli yükselen çıta yerinde durmak bilmiyordu. 300 kişilik rekor bir katılımla  doğum günü kutlanıyordu.

2015′de Türk tavlası 350 oyuncunun katıldığı bir turnuvaya imza atıyordu. Organizasyonu yapma şekli, kalitesi, uyguladığı sistem ve özel yazılımlarıyla  dünyanın en iyisi haline gelen Türk tavlası  kişisel anlamda da Dünya Şampiyonluğunu ele geçiriyordu. Bir AVM bünyesinde yapılan turnuva sayesinde İstavder ve Vidolu tavla ile tanışan bir oyuncumuz kısa süre içerisinde büyük bir atılım gerçekleştirerek 2015 Dünya Tavla Şampiyonu oluyordu. Sadece o değil hepimiz şampiyonduk . Türk Tavlası Dünya Şampiyonu olmuştu.

2016′da Kuşadası. Fethiye, Bodrum ve  Marmaris tavla spor kulüpleri  kuruldu . Türkiye Tavla Birliği kocaman bir aile haline gelmişti.    PASHA BACKGAMMON Ana Sponsor olarak Yıldönümü Şöleni’nin en büyük destekçisi oldu!  Maddi ödülün miktarı arttı. 400 oyuncunun katılımıyla Mario Sequıera’yı saygıyla anarak 8.Yıldönümü Şölenini gerçekleştirdik.

Sadece Türklerin değil,  yakın ülkelerdeki tavla severlerin de en büyük turnuvası haine gelen Yıldönümü Şöleni gerçek dünya şampiyonluğu olma yolunda ki büyümesini sürdürüyordu.

8.Yıldönümü biter bitmez 9.Yıldönümüne hazırlanmaya başladık.

Hep daha iyisini, daha güzelini yapma isteğimiz, heyecanımız hiç azalmıyordu. Martin Birkhan gibi Türkleri çok seven ve Türkçe konuşmaya çalışan centilmen bir oyuncunun vefat ettiğini öğrenmek bizlere bir anma görevi daha yüklüyordu. Senelerdir hiçbir turnuvayı aksatmadan yanımızda olan Necati Doğanaslan, Cüneyt Özteoman ve Cihantaç Eroğlu gibi birbirinden değerli üç oyuncumuzun sağlık sorunları sebebiyle aramızda olmamaları burulmamıza sebep oluyordu. Tüm bunların üstüne turnuvanın başlamasına dakikalar kala, Bursa Tavla Kulübü Başkanı Gündüz Güneş’in babasının vefat haberini de duyunca üzüntümüz katlanarak arttı.

Danışman Çiftler, Ana Aktivite, Team Aktivitesi ve yan aktiviteleriyle 500’e yakın oyuncunun katılım sağladığı en büyük turnuvamıza üzüntülü bir şekilde başladık. Gülmek eğlenmek içimizden gelmiyordu ama isyan marşımız haline gelen İzmir Marşı’nı Marmaris’den gelen kalabalık ve enerjik grubun öncülüğünde defalarca söylemekten de kendimizi alamıyorduk.

422 kişinin katıldığı Ana Aktivitede üç kere yenilmeyen elenmez sistemi sebebiyle son dörde girebilmek için en az 13 tur ayakta kalmak gerekiyordu. Bu sadece bir turnuva değil bu bir tavla maratonuydu. 3000 m2′lik salonda maçın oynanacağı masanın yerini bulmak ve sonuç bildirmek için organizasyon masasına yürümek bile başlı başına bir yorgunluktu.

İyi tavla oynamanın yanında, bu maratonu kaldıracak kondisyona da sahip olunması gerekiyordu. 13 tur sonunda geriye dört oyuncu kaldı.

Dört oyuncu kaldığında turnuvanın yorgunluğu bizim için bitmişti. Organizasyon anlamında en iyisini, en güzelini ve en kalitelisini yapan  bu konuda Dünya Lideri olan Türk Tavlası  Şampiyonluğu da garantilemişti. Çünkü, geriye sadece Türk oyuncular kaldı!.. Bir kez daha Türkiye Şampiyon olmuştu.

Bundan sonrası bir formaliteydi. Bu dört oyuncu aralarında maçlar yapacak sıralama belli olacak içlerinden birisi 9.Yıldönümü Şampiyonu olacaktı.

Ama olamadı. Mehmet Hulusi Tümer’in de 3.mağlubiyetini alıp dördüncülük sırasını elde ederek elenmesiyle geriye üç oyuncu kaldı. Üç oyuncunun kendi aralarında playoff oynayarak sıralamayı belirlemeleri gerekiyor, bir oyuncunun diğer ikisini peş peşe yenmesi gerekiyordu.  14 tur sonunda playoff mücadelesi başladı.  Yedi sayılık maçlardan  oluşan ilk Playoff  turunda tüm oyuncular bir galibiyet bir mağlubiyet aldıklarından dolayı sonuç beraberlikti.  İkinci ve üçüncü playoff denemelerinde de sonuç değişmiyordu. Oyuncular ikinci yada üçüncü olmak istemiyorlar yenilmiyorlar Şampiyon olmak istiyorlardı.

Üç gün boyuncu 14 turluk maratonun ardından geç saatlere kadar birbirlerine üstünlük sağlayamayan ama asla mücadeleyi de bırakmayıp yenilmeyen bu üç oyuncudan hiç biri  ikinci yada üçüncü olmayı hak etmiyordu. Hepsi Şampiyon olmalıydı. Bu unutulmaz final hep hatırlanmalıydı.

Bir ilke imza atıldı. Turnuva komitesi  bu müthiş mücadeleyi sergileyen oyuncuların daha fazla maç yapmalarını ve içlerinden sadece birinin şampiyon olmasını doğru bulmadı! Bu sebeple 2017 9.Yıldönümü Şöleni  Şampiyonu değil Şampiyonları ilan edildi.

Ali Cihangir Çetinel, Bülent Karabulut ve Dinçer Güneş  9.YILDÖNÜMÜ ŞAMPİYONLARI olarak kabul edildi. Her üçünü de Şampiyonluk Kupası verilecek  ilerleyen senelerde 2017 Şampiyonluk resminde her üçünün de fotoğrafı yer alacak.

Her üç oyuncumuzu da bu mücadelelerinden dolayı, bizlere unutulmaz bir final yaşatmalarından dolayı tebrik ediyorum. Şampiyonluğu Türkiye’ye getirdikleri için teşekkür ediyorum.

Sayın Gündüz Güneş Başkanıma başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Cihantaç Eroğlu, Cüneyt Özteoman ve Necati Doğanaslan’a acil şifalar diliyorum .

Martin Birkhan’ı bir kez daha saygıyla anıyorum.

Hakan Büber, Metin Erikler, Serkan Çalışır, Caner Çelik, Ezgi Çıtak, Kutlu Kaya, Ali Çetin Belene, Niyazi Genç, Ahmet Nar ve Cenk Çorbacıoğlu’ndan oluşan muhteşem ekibe teşekkür ediyorum.

Türkiye Tavla Birliği’ni oluşturan ve bu turnuvanın her geçen gün büyümesine sebep olan tüm Tavla Spor Kulüplerine teşekkür ediyorum.

Turnuvadaki enerjileri ile geleceğe umutla bakmamızı sağlayan Marmaris Ekibine özel olarak teşekkür ediyorum.

Dünyanın her yerinden turnuvamıza katılarak gerçek Dünya Şampiyonası olma yolundaki yürüyüşümüze katkı sağlayan yabancı oyuncularımızın her birine,

Türkiye’nin her yerinden turnuvamıza iştirak eden Türk Tavla Severlerin her birine,

Başta Ceren Koşdemir hanım efendi olmak üzere tüm WOW HOTELS çalışanlarına,

Ana Sponsorumuz PASHA BACKGAMMON’a ,

Sponsorlarımız Pasha Hotels, Damat Tween, Camp David & SOCCX, FMGAMMON firmalarına,

Turnuvamıza desteklerinden dolayı ErBenGL Çalışanlarına ve

Sevgili Ufuk Aksak’a teşekkür ediyorum..

Başta üç şampiyonumuz olmak üzere dereceye giren tüm oyuncuları tebrik ediyorum.

10.Yıldönümü şöleninde görüşmek üzere…

Fuat ERDAĞ

İstavder Y.K.Başkanı.

3 Yorum

  1. Mazhar Çatal

    Sayın Fuat Erdağ,çoknkatılmak istememe rağmen bazı sebeplerden dolayı katılamadığım istavderin önderliğinde,siz ve ekibinizin yönetiminde gerçekleştirilen iş bu şampiyonayı ve alınan sonuçları an be an internetten FTBGSYTEM den takip ettim.Böylesine başarılı organizasyonu gerçekleştiren Sizi,ekibinizi ve yarışmada derece almış ve katılımcı tüm tavla severleri kutluyorum ve başarılarınız daim olsun diyorum.Bir başka şampiyonada görüşmek üzere Bodrum dan selamlar..

  2. Gündüz Güneş - Bursa Tavla Kulübü

    Başta Sevgili Başkanım Fuat Erdağ olmak üzere , Emeği geçen tüm İstavder camiasını Türkiye Tavlasına önderlik yaptıkları için kutluyorum..Türkiye’nin dört bir yanından gelen tüm Derneklerimize sonsuz teşekkür ediyorum.Gönül son ana kadar yanınızda olmak isterdi ama ne yapalım takdiri İlahi..İnşallah ileriki senelerde 1000 li sayılar ile turnuvalar yaparız..Bu hiçte uzak ihtimal değil..Kalite ve farklılığımızı gören tüm tavlacılar gün gelecek Birliğimiz altına toplanacaklar..

  3. Mehmet hulusi tümer

     Başarıların zirve  yaptığı bir turnuvayı daha, İstavder ve diğer derneklerin katkılarıyla bitirmiş bulunuyoruz.Emeği geçen herkese çok teşekkürler.Kazanan TÜRK TAVLASI oldu.

Cevap yaz