Tavla Açılış Hamleleri | İstavder

Bu özellik varsayılan sayfayı yeniler. Varsayılan sayfayı yenilemek için tıklayınız.

Sayfayı yenile

Tavla Açılış Hamleleri

backgammon_dice_board2(1)

Tavla Açılış Hamleleri İşte, bir tavla oyununu kazanmak için size çok daha fazla şans sağlayan açılış hamlelerine ilişkin önemli ipuçları. Bir tavla oyununu başlatmak için her oyuncunun bir zar attığını ve yüksek zar atan oyuncunun yerdeki zarları ilk hamlesini yapmak için kullandığını zaten biliyorsunuzdur. Aslında açılış zarlarında bu şekilde 15 değişik zar çifti bileşimi vardır. Yıllar içinde, birçok tavla uzmanı tavlada açılış hamleleri için değişik olasılıkları incelemişlerdir. Günümüzde, yalnızca kişisel becerileri değil, fakat bilgisayar programlarını da kullanarak, zarların on beş olası bileşiminin her biri için en iyi açılış hamlesinin ne olduğu belirlenmiştir. Bunlar, istatistiksel olarak defalarca kanıtlanmıştır. Bunun anlamı çok basittir: Açılış zarlarının her olası bileşimi için en iyi hamleleri ezberlemekte biraz çaba gösterirseniz, tavla oyunlarınızı kazanma şansınızı oldukça yükseltirsiniz. Öyleyse bu hamleleri öğrenmeye, becerilerinizi geliştirmeye ve dolayısıyla kazanma şansını artırmaya biraz zaman ayırmaya değer. Ne de olsa, tavla gibi beceri oyunlarının özü budur. Açılış zarlarının her bir olası bileşimi için önerilen açılış hamleleri aşağıdadır:

1. 6/5 Zar Bileşimi Açılışta altı ve beş geldiğinde, en basit hamlelerden birini yapabilirsiniz. Gerideki bir pulu tümüyle ilerletmek (24/13).

2. 6/4 Zar Bileşimi Açılışta altı ve dört geldiğinde, üç alternatiften birini oynamayı seçebilirsiniz. Bu olasılıkların her birinin ortadaki senaryoya göre avantaj ve dezavantajları vardır. · 2 hanenize kapı almak (8/2) ve (6/2). Bu hamle, üç alternatif arasından en yüksek mars şansını getiren hamledir. · Heri iki zarla gerideki bir pulu kendi 14 hanenize taşımak (24/14). Bu hamle, mars veya katmerli mars için puan veya para değerinin olmadığı tekli oyun çeşitlerine uygundur. · Gerideki bir pulu rakibin altı kapısına (24/18) kaçmak ve bir pulunuzu orta hanenizden indirmek (13/9). Bu hamle, en saldırgan ve riskli hamle, fakat potansiyel olarak en ödüllendirici hamle olarak görülmektedir.

3. 6/3 Zar Bileşimi Açılışta altı ve üç geldiğinde, iki olası hamle arasından seçim yapabilirsiniz: · Bir pulunuzu kendi 24 kapınızdan kendi 15 kapınıza getirmek. Bu hamle, güvenli oyunlar arayan ve risklerden kaçınan yeni oyunculara uygundur. · Gerideki bir pulu rakibin altı kapısına kaçmak ve bir pulunuzu kendi orta hanenizden indirmek (24/18) ve (13/10). Bu hamle görece tehlikelidir. Fakat daha etkili bir hamle olabilir.

4. 6/2 Zar Bileşimi Açılışta altı ve iki geldiğinde, yine iki farklı seçeneğiniz vardır: · 16 kapısına gitmek Bu seçenek, özellikle verimli değildir, fakat çoğu oyuncu bu hamleyi seçer. Bu yeni oyunculara uygundur, çünkü güvenli bir tercihtir. · Rakibin altı kapısına bir pulu kaçmak ve bir pulu kendi orta noktanızdan indirmek (24/18) ve (13/11). Aslında bu seçeneği kullanmak daha iyidir.

5. 6/1 Zar Bileşimi Altı ve bir bileşimi, yine çok basit bir hamle getirir. Kendi altı kapınızı almak (13/7) ve (8/7).

6. 5/4 Zar Bileşimi · Gerideki bir pulu ilerletin (24/20), bir pulu aşağı indirin (13/8). Bu hamle, rakibinizin tahtasında bir ileri kapı almak ve kendi tahtanızda engelleyici kapılar almayı başlatmaya yardım etme çabasıdır. · İki pulunuzu orta noktanızdan indirmek (13/8) ve (13/9). Bu hamle, mars yapmak istediğinizde uygundur.

7. 5/3 Zar Bileşimi Bu seçenek için en iyi hamle, üç kapısını almaktır

(8/3) ve (6/3. 8. 5/2 Zar Bileşimi Yine iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: · Ya gerideki bir pulu iki hane ilerletmek (24/22) ve bir pulu aşağı indirmek (13/8). Bu hamle, orta noktayı açık vermekten korur. Ayrıca saldırganları oyunda geciktirir. · Ya da iki pulunuzu indirirsiniz (13/8, 13/11). Bu aslında saldırgan bir oyundur. Bu hamleyi seçerseniz, diğer seçeneğe göre daha fazla mars yapma şansınız vardır. Fakat bu hamle riskli olabilir.

9. 5/1 Zar Bileşimi Belirli bir oyundaki durumunuza bağlı olarak iki olası hamleden birini seçin: · Arkadaki iki pulu ayırmak ve bir pulu indirmek (24/23) ve (13/8). Genelde tercih edilen hamle budur. · Bir pulunuzu orta noktadan indirmek ve bir pulunuzu 5 kapınıza indirmek (13/8) ve (6/5). Bu hamle, maçta gerideyseniz tavsiye edilir.

10. 4/3 Zar Bileşimi Açılışta dört ve üç zar bileşimi için üç olası hamle vardır. Stilinize ve maçtaki skora bağlı olarak bir tanesini seçebilirsiniz. · Gerideki bir pulu üç hane ilerletmek (24/21) ve orta noktanızdan bir pulu dört hane indirmek (13/9). Bu hamle üzerinde uzmanların çoğu fikir birliğindedir. · Başka bir seçenek, pulunuzu indirip içeri atmaktır (13/9) artı (24/21). Bu alternatif size tekli oyunları kazanmanızda yardım edebilir. Bu, mars veya katmerli mars ihtiyacı yoksa tavsiye edilen bir hamledir. · İki pulunuzu indirmek (13/9) ve (13/10). Bu varyasyonun temel faydası, vurulmadığınız taktirde, pullarınızın dağılımı nedeniyle sonraki neredeyse her zarın altı-kapı yapmak için iyi bir şans sağlamasıdır. Yine de bu erken ve orta noktanızda açık vermenize yol açabilecek oldukça riskli bir hamledir.

11. 4/2 Zar Bileşimi Bu en belirli açılışlardan biridir. Bu seçenek için en iyi hamle, dört kapınızı (8/4) ve (6/4) almaktan başka bir şey değildir.

12. 4/1 Zar Bileşimi Ya: · Arkadaki kapıyı bozmak (24/23) ve bir pulu indirmek (13/9). Ya da: · Bir pulu indirmek ve 5 kapınızda açık vermek (13/9) ve (6/5). Bu hamle, mars önemliyse uygundur.

13. 3/2 Zar Bileşimi Açılışta üç ve iki atmak, aşağıdaki hamlelerden birini sağlar: · Çoğu uzman için uygun olan oldukça saldırgan bir hamle (13/10) ve (13/11). · Gerideki bir pulu üç hane ilerletmek (24/21) ve dördü orta hanenizden indirmek (13/11). Bu hamle daha gelenekseldir.

14. 3/1 Zar Bileşimi En tavsiye edilen hamle, beş kapınızı almaktır (8/5) ve (6/5). Aslında bu mükemmel bir açılış hamlesidir.

15. 2/1 Zar Bileşimi İki ve bir şeklinde bir açılış hamlesi, iki seçenek sağlar. * Gerideki kapıyı bozmak (24-23) ve bir pulu indirmek (13-11). Bu, en güvenli alternatiftir. * Bir pulu içeri atmak ve bir pulu ev tahtanızda beşinci kapıda açık vermek (13/11) ve (6/5).

1 Yorum

  1. ömer

    aslında 5*3 için bazı uzmanlar 13/8 13/10 da önerebilmekte.. (agrasif)

Cevap yaz